Serieböcker eller grafiska romaner som de också kallas, kan passa särskilt bra på en filt i gräset, någon gång mellan för- och eftermiddagsglassen 😉
”Lou!” av Julien Neel är en dagbok i serieformat. I dagboken berättar 12 åriga Lou om sitt liv med kompisen Mina och tv-spelstokiga mamma vars lugg är så lång att man aldrig ser hennes ögon. Relationerna med andra står i fokus, kompisar, mammas blivande pojkvän, snygga grannen, jobbiga mormor och inte minst Katten.
Böckerna om Lou finns i 6 delar.
”Pssst!” Av Anette Hertzog och Catrine Klante handlar om Viola som är 12 år.
Boken tar sig an funderingar som Viola bär med sig om liv och död, vänskap, hur man är och hur man vill vara, ja helt enkelt tankar som de flesta har någon gång i livet. Kapitlen i boken heter sådant som Växtvärk…, Hot or not, Det värsta och det bästa och Finnar på party.
Bilderna går i pastelliga färger och är både vackra och coola på samma gång. Serier, collage och andra tekniker blandas och blir en skön helhet.
Jag kände igen mig jättemycket i boken och mindes under läsningen tankar som jag hade när jag var i Violas ålder.
”Hilda och trollet” av Luke Pearson handlar om Hilda som bor i fjällen med sin mamma. Hon intresserar sig för troll och andra mystiska varelser och en dag möter hon en trollsten, som hon lyckas förvandla till ett ruskigt troll.
Låna böckerna om Hilda på biblioteket!
/Katarina, Stadsbiblioteket