Kategorier
Brädspel Program

Spelmåndag på Stadsbiblioteket och speltips

Nu har Stadsbibliotekets nya aktivitet ”Bibliomix” äntligen dragit igång på allvar! Varje måndag eftermiddag finns det flera bräd- och kortspel, för alla åldrar, att låna och spela på barnavdelningen. Bibliotekarien håller sig i närheten för att hjälpa till när regler känns lite krångliga, eller om man behöver lite tips och inspiration. Alla är välkomna att vara med!

Eftersom det uppenbarligen råder lite spelfeber på biblioteket så passar vi på att tipsa om några av bibliotekariens personliga favoritspel. Låter de spännande? Eller har ni egna tips om spel som borde finnas på biblioteket? Kom förbi och prata med oss!

Arcana

Ett spännande spel där det gäller för spelarna att försöka ta kontrollen över den fiktiva staden Cadwallon. Varje spelare får hand om ett eget gille i staden och blir tilldelad en liten, rikt illustrerad, kortlek som representerar de agenter som spelaren har till sitt förfogande. Under spelets gång används dessa kort till att ta kontrollen över andra kort. Dessa kort adderas till spelarens lek/gille som ständigt växer och blir kraftfullare och mer inflytelserikt. När två spelare möter varandra kan det lätt bli långdragna dueller när särskilt kraftfulla eller dyrbara kort ligger tillgängliga. När fyra spelare är igång så blir det ett underbart kaos där de starkaste kan låsa sig i strider om enskilda kort, medan den svagare spelaren lugnt roffar åt sig av de mediokra. Vissa kort är användbara för att ta över andra kort, andra har speciella regler som kan påverka vissa spelrundor märkbart och vissa ger bara poäng. Den som i slutet av spelet har flest poäng vinner! Spelet är på engelska, men reglerna i sig är enkla och påminner om något man skulle kunnat spela med en vanlig kortlek. Nämnde jag att spelet är förbaskat vackert?
Speltid: 60min. 2-4 spelare. Ålder: 12+

Spank the monkey

En apa har tagit sig in på skroten där ni jobbar och ställer till med oreda. Högst upp på ett torn av skrot sitter den och kastar skräp kring sig. Chefen har bestämt att den som lyckas fånga, och smiska apan, så den ger sig av får resten av dagen ledigt och alla pantburkar på skroten. Nu gäller det för spelarna att stapla gamla sängar, flipperspel, krukväxter, kassaskåp, skrotbilar, ja, ALLT man kan hitta. Stadga det hela med silvertejp, rosenspaljéer och gamla byggställningar. Och bli den förste att nå upp till apan. Se upp bara! Dina kollegor kommer göra allt de kan för att hinna före, även om det skulle krävas att riva rivalernas torn! Det finns gott om tillhyggen som kan råka användas för att rasera ett torn; begagnade bumeranger, tennisbollskastare, dynamitgubbar och kanoner. Bygg högre och bättre än dina kollegor och försvara ditt rangliga skrottorn så kanske det kan bli du som smiskar apan! Ett roligt och snabbspelat kortspel med härliga bilder och knasigt tema. Det finns dessutom en svensk utgåva!
Speltid: 30min. 2-6 spelare. Ålder: 8+

Talisman

En riktig klassiker (för oss stackars rollspelande 80-talister i alla fall). Spelarna ikläder sig rollerna som olika fantasifulla karaktärer, som alver, dvärgar, magiker, lönnmördare eller sierskor. Därefter börjar kapplöpningen. Den som först lyckas ta sig till mitten av (den stora) spelplanen tar kontrollen över den beryktade härskarkronan och kommer nu ha segern som i en ask.

…kanske.

Spelplanen består av tre koncentriska regioner som spelarna måste försöka ta sig igenom innan de kan nå slutmålet. Varje region är fylld av hinder och monster som måste övervinnas. För att lyckas med detta måste spelarna använda sina karaktärers olika förmågor på bästa sätt, finna vapen, rustningar och annan utrustning. Men vänta inte för länge, annars kanske en lite modigare motståndare lyckas hinna före. Du kanske inte behöver en vattenflaska i öknen trots allt? Du kanske har tur och slipper möta en drake?

Ett kraftigt regelhäfte och flertalet kort med mycket text gömmer ett förhållandevis simpelt spel med snygga och spännande illustrationer och pjäser. Varje karaktär är unik med egna styrkor och svagheter vilket både gör att man lätt får en favorit som passar ens spelstil, samtidigt som det ger ett stort återspelningsvärde när man blir tilldelad en man inte spelat på ett tag. Slumpen spelar mycket stor roll och ingen sitter säker.
Speltid: Ca 90 min. 2-6 spelare. Ålder: 10+

Förhoppningsvis hittar du dessa spel och många fler på våra spelmåndagar framöver.

Vilka är dina favoritspel?

Stephan/Stadsbiblioteket

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s